Rola aktywności fizycznej w życiu seniora
Panuje przekonanie, że na aktywność fizyczną mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby młode i dysponujące pełnią sił. Tymczasem eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że regularny ruch – oczywiście dopasowany do fizycznych możliwości danego seniora – to jeden z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku na funkcjonowanie organizmu. Podkreślają oni także, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń przekłada się nie tylko na możliwość swobodnego przemieszczania się czy samodzielnego zajmowania się domowymi obowiązkami, ale przede wszystkim na podtrzymywanie zdrowia w dobrym stanie.
Dlaczego warto zachęcać seniorów do aktywności ruchowej?
Warto zachęcać osoby w podeszłym wieku do brania udziału w ćwiczeniach, gdyż zwiększają one wydolność i odporność organizmu. Aktywność fizyczna opracowana przez lekarza, a następnie nadzorowana np. przez personel pielęgniarsko-opiekuńczy Domu Seniora pomoże także usprawnić działanie układu mięśniowo-szkieletowego, zmniejszając tym samym podatność na urazy. Ponadto codzienna dawka ruchu zapobiega, opóźnia bądź łagodzi przebieg wielu chorób o charakterze przewlekłym, takich jak m.in. cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca czy osteoporoza.
Jak aktywność fizyczna wpływa na psychikę seniora?
Bez równowagi psychicznej trudno jest mówić o zdrowiu seniora, niemniej aktywność fizyczna pomaga zadbać również i o ten aspekt. Ogromny wpływ na sprawność intelektualną ma układ krążenia – pobudzone pod wpływem wysiłku serce szybciej pompuje krew do mózgu i lepiej go dotlenia. W efekcie poprawa kondycji pozwala dłużej zachować spostrzegawczość i zdolność koncentracji, rozwija wrażliwość i kreatywność, a przy tym doskonale redukuje stres oraz odpowiada za poprawę humoru. Dodatkowo aktywność fizyczna działa motywująco, ograniczając występującą w tym okresie życia skłonność do depresji.